Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

you buy 2.3 pounds of apples for $1.43 per pound. how much do you spend

Sagot :

Answer:

$3.36

Step-by-step explanation:

$1.43 = 1 lbs

$1.43 + $1.43 = $2.86

$2.86 + .3 = $3.36