Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

At a local hardware store Ms.jones learned that 1 would cost her $50, 12 would cost $1.00, and the price of 144 would be $1.50 what was Ms. Jones buying?

Sagot :

Answer:

This is more of a riddle. She is buying numbers that can be used like to display the address of a house. "1" requires 1 such number; 12 requires 2 numbers; 144 numbers requires 3. The numbers cost .50 each

Step-by-step explanation:

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.