Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent. What is the unit rate?

Sagot :

Answer:

15.96¢ for 1 fl. oz. of detergent

Step-by-step explanation:

3.99/25=0.1596

We find the unit rate by dividing the money the detergent costs by the amount of fl. oz. purchased.

Hope this helps friend.