Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent. What is the unit rate?

Sagot :

Answer:

15.96¢ for 1 fl. oz. of detergent

Step-by-step explanation:

3.99/25=0.1596

We find the unit rate by dividing the money the detergent costs by the amount of fl. oz. purchased.

Hope this helps friend.