Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Sagot :

s1m1

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128