Answered

Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Shelp corporation has provided the following information: cost per unit cost per period direct materials $ 7. 15 direct labor $ 3. 35 variable manufacturing overhead $ 1. 40 fixed manufacturing overhead $ 81,000 sales commissions $ 0. 50 variable administrative expense $ 0. 50 fixed selling and administrative expense $ 40,500 for financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 9,000 units is closest to:.

Sagot :

Based on the costs given, we can calculate the total period costs to be $49,500.

Period Costs

These are indirect costs that were incurred to sell the goods in question.

Total period cost will be:

= Sales commission + Variable Admin expenses + Fixed selling and administrative expense

= (0.50 x 9,000 units ) + (0.50 x 9,000 units) + 40,500

= $49,500

In conclusion, period costs are $49,500.

Find out more on period costs at https://brainly.com/question/24171800.