Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Carol bought 12 pounds of bananas for $13.50 and then the next week she bought 20 pounds for $22. Which bunch of bananas was the best buy?

A. 12 lbs for $13.50
B. 20 lbs for $22
C. Same price