Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

What is the arc length when theta=pie/3 and the radius is 5 cm

Sagot :

Answer:

Hey There!

Let's solve....

Radius=5cm

Angle = pi/3

Therefore arc length= Radius×angle

[tex] = 5 \times \frac{\pi}{3} \\ \\ let \: \pi \: be \: 3.14cm \: so \: \\ \\ 5 \times \frac{3.14}{3} \\ \\ = \frac{15.70}{3} \\ \\ = 5.23cm [/tex]

The arc length is 5.23 cm when Theta=pi/ 3 and radius is 5 cm.

I hope it is helpful to you...

Cheers!_________