Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer:
Step-by-step explanation:
The cost per sandwich when 3 are delivered is $20/3 or $6.67 each.
The cost per sandwich when 4 are delivered is $26/4 or $6.50 each.
The average cost per sandwich changes with the number delivered, so it is not proportional. The cost decreases per sandwich as the volume of sandwiches increases. One can't predict the cost of 6 delivered sandwiches based on the information provided. If it were proportional, the cost could be calculated on the basis of the slope of the line. If all sandwiches cost $6.50 each, regardless of the volume ordered, the slope of a line relating number ordered and total cost would have a constant slope of 6.50. That isn't the case in this problem. The slope keeps changing.
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.