Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Marked price of a plane is $ 1 million with 12% discount. Claculate the selling price​

Sagot :

I think it's 880,000 as 12 percent of 1 million is 120000 and 1 million-120000 is 880,000

Step-by-step explanation:

MP=$ 1million

Discount%=12%

Then,

SP=MP-dis% of MP

=1 - 12% ×1

=0.88

Hence, Sp is $0.88million