Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

1. Sam has $20 to buy trail mix for his party. He knows that it costs $7 to buy
1 3/4 pounds of trail mix. Use this information to correctly complete the sentences.
The unit rate is $__________ per __________of trail mix. Sam can buy a maximum of _________ _________of trail mix for his party.
What you can use to fill in the blanks: dollar(s) , pound(s) , 3 , 4 , 5 , 5 1/4 , and 12 1/4.


2. A circular rug has a diameter of 3 feet.



Part A

What is the area, in square feet, of the rug rounded to the nearest whole number?


Enter your answer in the box.

_____ square feet



Part B

What is the circumference, in feet, of the rug rounded to the nearest whole number?

Enter your answer in the box.
______ feet


Sagot :

Answer:

The unit rate is $ dollar(s) per pound(s) of trail mix. Sam can buy a maximum of 4 pound(s) of trail mix for his party.

Step-by-step explanation:

this is my best answer...