Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.


What expression can be used to determine the total cost of buying c pounds of cashews for $3.15
per pound and f pounds of flour for $0.82 per pound?


A. 3.15c + 0.82f
B. 0.82c + 3.15f
C. 3.97 (c + f)
D. 3.15c - 0.82f