At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

If i have $40.00 to spend and 1 pound of food costs $0.40 cents. How many pounds of food would i be able to buy?

Sagot :

Answer:

40/.40 = 100

You can buy 100 pounds of food.

Step-by-step explanation:

jdjduf
$100 answer is very easy ok