Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Mai has to decide between two cafeteria meal plans. Under plan A, each meal cost $2.50. Under plan B, one month of meals cost $30

Sagot :

Answer:

If he eats more then 12 lunches in a month he should take Plan B, if he eats less then 12 lunches a month he should take Plan A.

Step-by-step explanation:

2.5x12=30

If he is on Plan A and buys 13 lunches it would cost more money then to be on Plan B.  If he buys less then it would cost him less money to be on Plan A since he would be paying under $30.