Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Answer the problem below. Round your solution to the hundredths
place if necessary.
If the price of onions is $8 per pound, how
much would 5.4 pounds of onions cost?
Show your work here


Sagot :

8x5 =40
Don’t forget the .4…/ would be equal to .2
Answer: $40.20