Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer: Rs 280
A dozen = 12
12 notebooks --> Rs 480
1 notebooks --> 480/12 =Rs 40
7 notebooks --> 40 * 7 = Rs 280
The cost of 7 notebooks is Rs. 280.
What is the unit cost of a notebook?
In order to determine the unit cost, we would divide 480 by a dozen. A dozen means 12.
Unit cost = Rs 480 / 12 = Rs 40
How Much will 7 note book cost?
Cost of 7 notebooks = unit cost x 7
Rs 40 x 7 = Rs. 280
To learn more about unit rate, please check: https://brainly.com/question/21734785
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.