Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

If 400 Joules are needed to move a crate a distance of 5 meters, what is the weight of the crate?

Sagot :

Answer:

W = F s = 400 J     definition of work

F = 400 J / 5 m = 80 N (Newtons)

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.