Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A grocery store sells fruit by the pound. The table shows the costs for raspberries and strawberries, where I represents the weight, in pounds, and y represents the cost,
in dollars.
Strawberries
y = 3.22x
Raspberries
The grocery store charges 9.50
for 2 pounds of raspberries.
Which statement is true?


Sagot :

Answer:

2 pounds Raspberry costs - 9.50. I pound Raspberry cost> 9.50 =4.75 2 ki 1 pound. Strawberries cost = 3.22. cost of Raspberry Jafrost of Strawberry). = 4.75.3.22 f. 53. Raspberry cost $ 1.53 more than strawberries.

Step-by-step explanation:

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.