Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

500 g of yogurt for $3.49 or 125 g for $0.79
which is the better deal


Sagot :

Answer:

125g for $0.79

Step-by-step explanation:

500g of yogurt for $3.49 equals 0.00698 per gram.

3.49/500 = 0.00698

125g of yogurt for $0.79 equals 0.00632 per gram.

0.79/125 = 0.00632

hope this helps