Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

FOOD At Northside Donuts, regular donuts are $1 each and fancy donuts are $1.30 each. Jenifer bought two dozen donuts for $28.80. How many regular and fancy donuts did Jenifer buy?

Sagot :

Answer:

[tex]9\frac{1}{3}[/tex] regular donut and [tex]14 \frac{2}{3}[/tex] fancy donut

Step-by-step explanation:

if you set up r as number of regular donut and f as number of fancy donut, you can set 2 equations

equation 1: r + f = 24

where 24 is the number of donut should add up or 2 dozens

equation 2: 1r + 1.3f = 28.80

where left sides reflect the prize of each type of donut equal to 28.80

solving by substracting equation 2 to equation 1 you'll get 0.3f = 4.40, so f = [tex]14 \frac{2}{3}[/tex] fancy donut

r= 24-f so r = [tex]9\frac{1}{3}[/tex] regular donut