Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Katia spent $12.64 on avocados. If each avocado costs $0.79, how many avacados did Katia purchase?

Sagot :

Answer:

16 avocados

Step-by-step explanation:

Let "x" be the number of avocados

12.64 = x0.79

you then divide .79 to 12.64

12.64 / .79 = 16

16 = x

You can also check if this is correct by multiplying 16 into .79

12.64 = (16 * .79)