Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Which is the better buy? $6.48 for 18 ounce jar of peanut butter OR $5.28 for a 12 ounce jar of peanut butter. Explain your choice by giving the unit rate for each. *

Sagot :

Answer:

Hello! Your answer here is $6.48 for an 18oz jar of peanut butter. To determine which is the better buy, we can divide 6.48 by 18 and 5.28 by 12, which will give us the cost per ounce or unit rate. The $6.48 jar of peanut butter costs $0.36 per ounce, while the $5.28 jar of peanut butter costs $0.44 per ounce. The $6.48 jar of peanut butter is a better buy because it costs less per ounce.

Answer: $6.48 for 18 ounce jar of peanut butter is better to buy because its 0.36 dollars per ounce and the other one is 0.44 dollars per ounce.

Brainliest pleasee!!! :C