Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

The robotics team needs new uniforms. The students plan to sell plush toy lions ​(the school​ mascot) for​ $5 each. The students find three companies​ on-line that sell stuffed mascots. Company A sells 18 lions for ​$49.86. Company B sells 12 lions for ​$32.88. Company C charges ​$44.64 for 16 lions. Which company has the best​ buy? PLS HELP

Sagot :

Answer: Company B.

Step-by-step explanation:

First we have to find the price per one unit.

Company A: $49.86/18=$2.77 per plush

Company B: $32.88/12=$2.74 per plush

Company C: $44.64/16=$2.79 per plush

Now we compare these rates, and we can find that company B is the best option.