Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
Answer:
$880
Step-by-step explanation:
This is called a system of equations!! Here's how to do it:
1. Make Equations
In this case, the equations would be
- p+c=64 (this is saying that pepperoni pizzas plus cheese pizzas equal 64, which we got from the question.)
- 1/3c=p (this is telling us that he sells 1 pepperonis for 1/3 cheese pizza)
2. Solve the system of equations
For this problem, we will substitute 1/3c for p. The problem becomes
- 4/3c = 64
Then you divide by 4/3 to get p by itself:
- p=48
Now substitute 48 for p in the first equation.
- c=16
3. Find the money amounts
Now that you know that pepperoni pizzas equal 48, and cheese equals 16, this is easy.
- Multiply 16*10 to get the cheese cost. ($160)
- Multiply 15*48 to get the pepperoni cost ($720)
- Then add those to get the total!
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.