Answered

Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

PLEASEEE HELP!!!!!!! Tim sells two types of pizza. He charges $10 for a cheese pizza and $15 for a pepperoni pizza. Yesterday he sold 64 pizzas in all. For every cheese pizza, he sells 3 pepperoni pizzas. How much money did he make selling pizzas yesterday?

Sagot :

Answer:

$880

Step-by-step explanation:

This is called a system of equations!! Here's how to do it:

1. Make Equations

In this case, the equations would be

  • p+c=64 (this is saying that pepperoni pizzas plus cheese pizzas equal 64, which we got from the question.)
  • 1/3c=p (this is telling us that he sells 1 pepperonis for 1/3 cheese pizza)

2. Solve the system of equations

For this problem, we will substitute 1/3c for p. The problem becomes

  • 4/3c = 64

Then you divide by 4/3 to get p by itself:

  • p=48

Now substitute 48 for p in the first equation.

  • c=16

3. Find the money amounts

Now that you know that pepperoni pizzas equal 48, and cheese equals 16, this is easy.

  • Multiply 16*10 to get the cheese cost. ($160)
  • Multiply 15*48 to get the pepperoni cost ($720)
  • Then add those to get the total!