Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
[tex]unit\ rate=\frac{cost\ of\ nuts}{number\ of\ pounds}\\\\
unit\ rate=\frac{70.75}{3}=3.58\\\\
Unit\ rate\ is\ 3.58\$\ per\ pound.[/tex]
The unit rate for nuts cost $10.75 for 3 pounds is 3.58.
We have to determine, the unit rate for the nuts cost $10.75 for 3 pounds.
According to the question,
To determine the unit rate for the given situation in the question calculation must be done in a single unit following all the steps given below.
The accurate unit rate definition includes all the crucial factors about the two units, which are compared with each other in the first place.
The cost of nuts is $10.75 for 3 pounds, then the unit rate is given by,
[tex]Unit \ rate = \dfrac{10.75}{3}\\\\Unit \ rate = 3.58[/tex]
Hence, The unit rate for nuts cost $10.75 for 3 pounds is 3.58.
To know more about the Unit rate click the link given below.
https://brainly.com/question/25422042
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.