Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

match the unit rate to unit price​

Match The Unit Rate To Unit Price class=

Sagot :

$4.08 for 3 bags of chips
Solution: $4.08/3 = $1.36 per bag

$6.85 for 5 bags of apples
Solution: $6.85/5= $1.37 per bag

$2.87 for 7 bags of gummy bears
Solution: $2.87/7= $0.41 per bag

$5.36 for 2 bags of broccoli
Solution: $5.36/2=$2.68 per bag

$3.96 for 4 bags of pretzels
Solution: $3.96/4= $0.99 per bag

$10.26 for 9 bags of chocolate chips
Solution: $10.26/9=$1.14 per bag