Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
Jagdeeep
Step-by-step explanation:
Let's say that Asmaa bought the socks at store A, and Jagdeeep bought socks at store B.
________________________________________________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Asmaa bought 3 pairs for 9.96
To find the cost of one pair, you divide 9.96 by 3
9.96 ÷ 3 = 3.32
Each pair of socks at Store A costs 3.32
_________________________________________________________
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jagdeep bought 5 pairs for 14.75
To find the cost of one pair, you divide 14.75 by 5
14.75 ÷ 5 = 2.95
Each pair of socks at Store B costs 2.95
2.95 < 3.32, store B had a better deal.
Jagdeeep got a better deal.
-Chetan K
Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.