Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Steve buys 2 lb of grapefruit and 3 lb of oranges for $7. 20. Kennedy buys 4 lb of grapefruit and 2 lb of oranges for $8. 80. Let x represent the price per pound for grapefruit, and let y represent the price per pound for oranges. Write a system of equations to model the situation. What is the price per pound for oranges? price per pound for oranges:.

Sagot :

6x+5=16 or 16=6x+5 is the correct answer