At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

At Freddy's, three steak burgers and two orders of fries cost $18. Two steak burgers and three orders of fries cost $15.75. What is the cost for one steak burger? What is the cost of one order of fries? Write a system of equations and then solve by the method of your choice. ​

Sagot :

The cost for one steak burger is $4.5. The price/ The cost of one order of fries is $2.25

Solution

Let one steak burger cost $x

and one fries order cost $y

Hence, we have

3x+2y = 18-----------1

2x+3y = 15.75-------2

Let us solve the equation simultaneously

multiply equation 1 by 2 and equation 2 by 3

6x + 4y = 36 ---------3

6x +  9y = 47.25 ----4

subtraction 4 from 3 we have

0x -5y = -11.25

Divide both sides by -5

y = 11.25/5

y = $2.25

Put y = 2.25 in equation 1 to find x

3x+2(2.25) = 18-----------1

3x + 4.5 = 18

3x = 18 -4.5

3x = 13.5

x = 13.5/3

x = $4.5

Learn more about Algebra here:

https://brainly.com/question/12602543

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.