Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Grapes cost $2.39 per pound and bananas cost $0.59 per pound. You have $15 to spend on g pounds of grapes and b pounds of bananas. Make an input-output table, graph the table, write the equation: y=mx+b, and give 5 possible combinations.

Sagot :

Answer:

2.39g + 0.59b = 15

Step-by-step explanation:

Algebraic Expressions

Let:

g = pounds of grapes

b = pounds of bananas

Since grapes cost $2.39 per pound, g pounds of grapes cost 2.39g dollars.

Since bananas cost $0.59 per pound, b pounds of bananas cost 0.59b dollars.

The total cost of fruits is:

C = 2.39g + 0.59b

And this cost is equal to $15:

2.39g + 0.59b = 15

This is the equation that relates the costs of the fruits. If another condition was given, then we could find how many pounds of each fruit is to be purchased.