Answered

Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

CHING
Section 12.3
In the Supermarket
Shopping Math
The purpose of this activity is to practice using math skills to identify the better buys.
Part I. Directions: What is the unit price? Round to the nearest whole cent.
A. 5 for $1.00
B. 6 for $2.00
C. 12 for $2.99
D. $1.79 for 16 ounces
E. $3.97 for 9 ounces
F. $2.19 for 7.5 ounces
G. 14.5 ounces for 79 cents
H. 51.99 per pound
I. 2 for 99 cents, 16 ounces each
cents each
cents each
cents each
cents per ounce
cents per ounce
cents per ounce
cents per ounce
cents per ounce
cents per ounce


Sagot :

Answer:

Sheesh that's crazy bro that's real crazy bro