Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Answer:
Nina sold 24 Amazebars Plz Mark Brainliest
Step-by-step explanation:
Cost:
80 x 0.40 = 32
180x 0.30 = 54
40 x 0 = 0
Total = 86
Income
80 x 2.25 = 180
180 x 2.25 = 405
X x 2.25 = 2.25x
Total = 585 + 2.25x
How many did she sell:
553 = 585 - 86 + 2.25x
553 = 499 + 2.25x
553 - 499 = 2.25x
54 = 2.25x
54/2.25 = x
24 = x
Answer:
26 amazebars
PLS MARK AS BRAINLIEST
Step-by-step explanation:
60 x 40p =2400p
200 x 60p =12000p
2400+12000=14400p
£144
then
60 bars +200bars =260bars
so
260x2.40=£624
624 - 144 (the price she got it for) =480
542.40 - 480= £62.40
then finaly you do
£62.40 ÷ 2.40 =26
26 amazbars
PLS MARK AS BRAINLIEST
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.