Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Levi buys a one-pint bottle of juice for $1.76. What is the unit rate
of the juice per fluid
qunce


Sagot :

Answer:
Zachary bought 16 ounces of juice
Step-by-step explanation:
First you figure out how many ounces are in a pint ( Which in case your wondering it's 16)
Then you take that number and divide $3.20 by 16 which gives you .20 cents.
You can double check my answer by multiplying .20 by 16 which gives you $3.20.
Hope this helps. ^w^