Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

find the unit rate:
4 pounds of apples is $1.96

sal washed 5 cars in 50 minutes


Sagot :

For both, the best thing to do is to divide the total time or cost, by the amount.
$1.96/4= $0.49
50/5= 10
Therefore, the unit rate of one pound of apples is $0.49 & the unit rate is 1 car in ten minutes
Hope this helps :)
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.