Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

Sagot :

It really depends on what you need. In terms of cents per ounce, the 14-ounce box is the cheaper option per ounce. However if you only need a little, it does not make sense to pay more just for the sake of sale. Just buy the 10 ounce box. However if you need bulk, it makes more sense to buy the 14 ounce boxes because, in the end, it will end up being cheaper.

I hope this helps and it wasnt confusing

Answer:

$1.86 for 10 oz is a better buy by a very small amount.

Step-by-step explanation:

To answer the question, we find the unit rates of both boxes.

$1.86 for 10 oz:

unit rate = $1.86 / 10 oz = $0.186/oz

$2.61 for 14 oz:

unit rate = $2.61 / 14 oz = $0.18642857142.../oz

$1.86 for 10 oz is a better buy by a very small amount.