Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

The capacity of a tank is 50L.The tank has 23L,750ml of water.How much more water should be poured into it to fill the tank?

Sagot :

Answer:

[tex]23 L= 23 000ml\\750ml\\50L = 50 000ml\\\\50000=x+23000+750\\x=50000-23000-750\\x=26250ml\\x=26.250L[/tex]

Step-by-step explanation:

Change all the values given to one unit. (Litres to millilitres to avoid working with decimals)

Let x represent the amount of water left to be poured.

Since all will be equal to the volume of the tank, equate all values to the total capacity of the tank.

Change the subject and solve.

Hope you understood.

Have a nice day. :)