Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Answer:
Each candy bar cost $1.40
Step-by-step explanation:
The total amount Michael spent was $6.50.
First, we subtract the cost of the sprite (2.30) from the total amount spent. The equation would be 6.50-2.30 = 4.20
Now we divide the remaining amount by 3 because there are 3 candy bars. 4.20/3 = 1.40
So, each candy bar cost $1.40.
hope this helps!
Answer:
- Candy Bar = $1.40
Step-by-step explanation:
We know that:
- Sprite + 3(Candy Bar) = $6.50
- Sprite = $2.30
Solution:
- $2.30 + 3(Candy Bar) = $6.50
- => 3(Candy Bar) = $6.50 - 2.30
- => 3(Candy Bar) = $4.20
- => Candy bar = $4.20/3
- => Candy Bar = $1.40
Hence, 1 candy bar costs $1.40.
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.