Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer:
56/25= $2.24 per gallon (Wow that's a lot)
32.05/15= $2.14 per gallon (Better....but not really)
It would be best to buy 15 gallons for $32.05
Step-by-step explanation:
Answer:
62.05 for 15 gallons
Step-by-step explanation:
Becauses its a better deal but only by a 1$
21$ or 5 gallons. So that deal is saying 21$ for 5 gallons so that deals 15 gallons is 63$ because you times 5 by 3 and that's the answer for that.
Say that 21$ for 5 gallons is at kroger and 62.05$ is at walmart.
walmart will be a better deal because your getting a dollar cheaper.
Walmart's 15 gallons=62.05$
Krogers=63$
So your answer is 62.05 for 15 gallons
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.