At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Help please I'm confused.

Help Please Im Confused class=

Sagot :

Answer:

C)

Step-by-step explanation:

Gas station A:

9.15/3 = $3.05 per gallon

Gas station B:

given with p=$3.08 per gallon

________________________________________________

Gas station A:

We know that:

  • 3 gallons = $9.15

Solution:

  • 3 gallons = $9.15
  • => 1 gallon of gasoline = 9.15/3 = $3.05

________________________________________________

Gas station B:

We know that:

  • p = 3.08g
  • p = amount of gasoline (in gallons)
  • g = gasoline
  • p = g

Solution:

  • p gallons = 3.08g
  • => 1 gallon = 3.08p/p
  • => 1 gallon of gasoline = $3.08

________________________________________________

We can see that Gas station has a lower rate. Its price is $3.05 per gallon. This information matches with Option C.

Option C is correct.