Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?​

Sagot :

Answer:
One pound equals $38.4
Step-by-step explanation:
Times the ounces by the cost
$20 per pound

3/2.40 = 1.25 which is 1 ounce
1.25x16 = 20

hope this helps :)