Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A 40 oz jar of peanut butter costs $5.75 , what is it’s unit rate? (round to the nearest cent)

Sagot :

Answer:

$0.14 per oz

Step-by-step explanation:

Step 1: Divide $5.75 by 40.

  • [tex]5.75/40[/tex]
  • [tex]0.14375[/tex]

Step 2: Round to the nearest hundredth.

  • 0.14375 ≈ 0.14
  • 0.14

Therefore, the answer is $0.14 per oz.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡