cmtom26
Answered

At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

8. Chocolates bought at 5 for £6 are sold at 2 for £3, find:
(i) The cost price of each chocolate
(ii) The selling price of each chocolate
(iii) The profit or loss made on selling one chocolate

Step by step pls x


Sagot :

1. Divide price by quantity:

6/5 = 1.20 each


2. 3/2 = 1.50 each


3. profit/ loss = sold - purchased price

1.50 - 1.20 = 0.30 profit