Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Based on the data obtained from the reaction, the following conclusions can be made;
- according to the law of conservation of mass, the mass of the product was higher than the reactant because of the mass of oxygen added during the combustion.
- the percent yield is less than 100% because of loss in mass of either reactants or products.
- the errors could have occurred during the weighing and transfer of reactants and products
- repeated measurements are required in order to improve accuracy
What is the percent yield of the reaction?
Equation of the reaction is given below:
- 2 Mg + O₂ ----> 2 MgO
Trial 1
Mass of empty crucible with lid = 26.698 (g)
Mass of Mg metal, crucible, and lid = 27.040 (g)
Mass of MgO, crucible, and lid = 27.198 (g)
Mass of metal = 27.040 - 26.698 = 0.342
Mass of MgO = 27.198 - 26.698 = 0.500
Moles of Mg used
moles of Mg = mass/molar mass
- molar mass of Mg = 24 g
moles of Mg = 0.342/24 = 0.01425
Moles of MgO expected
Based on the equation of reaction;
moles of MgO expected = 0.01425
moles of MgO produced = mass/molar mass
- molar mass of MgO = 40 g/mol
moles of MgO produced = 0.500/40 = 0.0125
Percent yield
- Percent yield = (moles of MgO produced/moles of MgO expected) * 100%
Percentage yield = 0.0125/0.01425 * 100%
Percent yield of MgO = 87.7%
Trial 2
Mass of empty crucible with lid = 26.691 (g)
Mass of Mg metal, crucible, and lid = 27.099 (g)
Mass of MgO, crucible, and lid = 27.361 (g)
Mass of metal = 27.099 - 26.691 = 0.408
Mass of MgO = 27.361 - 26.691 = 0.670
Moles of Mg used
moles of Mg = mass/molar mass
- molar mass of Mg = 24 g
moles of Mg = 0.408/24 = 0.0170
Moles of MgO expected
Based on the equation of reaction;
moles of MgO expected = 0.0170
- moles of MgO produced = mass/molar mass
molar mass of MgO = 40 g/mol
moles of MgO produced = 0.670/40 = 0.01675
Percent yield
- Percent yield = (moles of MgO produced/moles of MgO expected) * 100%
Percent yield = 0.01675/0.0170 * 100%
Percent yield of MgO = 98.5%
Average percent yield = (87.7 + 98.5)% / 2
Average percent yield = 89.0%
Based on the data obtained from the reaction, the following conclusion can be made;
- according to the law of conservation of mass, the mass of the product was higher than the reactant because of the mass of oxygen added during the combustion.
- the percent yield is less than 100% because of loss in mass of either reactants or products.
- the errors could have occurred during the weighing and transfer of reactants and products
- repeated measurements are required in order to improve accuracy
Learn more about law of conservation of mass at: https://brainly.com/question/1824546
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.