Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
The salvage value of the dozer at the end of year 1 is $163,000
The salvage value of the dozer at the end of year 2 is $146,000
The salvage value of the dozer at the end of year 3 is $129,000
The salvage value of the dozer at the end of year 4 is $112,000
The salvage value of the dozer at the end of year 5 is 95,000
The salvage value of the dozer at the end of year 6 is 78,000
The salvage value of the dozer at the end of year 7 is 61,000
The salvage value of the dozer at the end of year 8 is $44,000
The salvage value of the dozer at the end of year 9 is $27,000.
What is the book value of the dozer?
Straight line depreciation expense = (Cost of asset - Salvage value) / useful life
(180,000 - $27,000) / 9 = $17,000
Book value = cost of the asset - depreciation expense
- Year 1 = $180,000 - $17,000 = $163,000
- Year 2 = $163,000 - $17,000 = $146,000
- Year 3 = $146,000 - $17,000 = $129,000
- Year 4 = $129,000 - $17,000 = $112,000
- Year 5 = $112,000 - $17,000 = 95,000
- Year 6 = 95,000 - $17,000 = $78,000
- Year 7 = $78,000 - $17,000 = $61,000
- Year 8 = $61,000 - $17,000 = $44,000
- Year 9 = $44,000- $17,000 = $27,000
To learn more about straight line depreciation, please check: https://brainly.com/question/6982430
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.