Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

One bag of apples costs $4. Five bags of apples costs $15. Which has the better unit
price?


Sagot :

The first one is $4 per bag, as given

For the he second one, you divide $15 by 4, you got $3,75 per bag

Therefore, the second one has the better unit price
tdhd18

Answer:

the 15 dollar apples because it cost 3 dollars for one bag but if you buyed 5 bags with 4 dollors it would be 16