Answered

Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Diane buys candy that costs 8$ per pound. She will buy less than 5 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?

Sagot :

It will be 36 dollars

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)