Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

how to solve this story problem. Newton buys 4 gallons of gasoline. He pays $8.64. How much does 1 gallon of gasoline cost

Sagot :

Answer:

$2.16 / gallon

Step-by-step explanation:

4 gallons were bought for $8.64

4 gallons = $8.64

1 gallon = ?

cross multiply and divide

$8.64 / 4 gallons = $2.16 per gallon

check:

$2.16 * 4 = $8.64

$2.16 a gallon
You divide $8.64 by 4