Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
Answer:
(a) 22-ounce package
Step-by-step explanation:
The price per ounce is found by dividing the price by the number of ounces:
6 oz for 1.92 = $1.92/6 = $0.32 /oz
15 oz for $4.95 = $4.95/15 = $0.33 /oz
22 oz for $6.60 = $6.60/22 = $0.30 /oz
The "best buy" in this context is the one that is the least cost per ounce.
The best buy is the 22-ounce package.
_____
Additional comment
The notion of "best buy" generally assumes a continuous relationship with the product. That is, it assumes you will use the entire package and probably purchase more.
If you only need 3 ounces, spending more than the $1.92 required for a 6-oz package will be a waste of both money and product. For that purpose, the 6-oz package is the "best buy."
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.