Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

2. You want to buy some beans. A 6-ounce package costs $1.92. A 15-ounce 1 point
package costs $4.95. A 22-ounce package costs $6.60. Which package is
the best buy?
22-ounce package
15-ounce package
6-ounce package
all packages costs the same per ounce.
This is a required question
3. A nursery owner buys 8 panes of glass to fix some damage to his green
point


Sagot :

Answer:

  (a)  22-ounce package

Step-by-step explanation:

The price per ounce is found by dividing the price by the number of ounces:

  6 oz for 1.92 = $1.92/6 = $0.32 /oz

  15 oz for $4.95 = $4.95/15 = $0.33 /oz

  22 oz for $6.60 = $6.60/22 = $0.30 /oz

The "best buy" in this context is the one that is the least cost per ounce.

The best buy is the 22-ounce package.

_____

Additional comment

The notion of "best buy" generally assumes a continuous relationship with the product. That is, it assumes you will use the entire package and probably purchase more.

If you only need 3 ounces, spending more than the $1.92 required for a 6-oz package will be a waste of both money and product. For that purpose, the 6-oz package is the "best buy."