Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Which is cheaper 6 donuts for 6 dollars or 12 donuts for 10 dollars

Sagot :

Answer:

6 donuts.

Step-by-step explanation:

Think of it as an individual product, the donut.

6 donuts for 6 dollars, make each donut cost 1 dollar.

But for 12 donuts for 10 dollars, make each donut cost 1.2 dollars.

So, it's cheaper to buy 6 donuts with 6 dollars.