Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Using the division rule, the better buy is that Brand C gives 8.85 ounces for $1. Then the Brand C is better than Brand A, Brand B, and Brand D.
What is division?
The division means the separation of something into different parts, sharing of something among different people, places, etc.
Given
The brand that is the better buy.
1. Brand A: $2.16 for 18 ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ A = \dfrac{18}{2.16}\\\\Brand \ A = 8.33[/tex]
Brand A gives 8.33 ounces for $1.
2. Brand B: $1.50 for 12 ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ B = \dfrac{12}{1.5}\\\\Brand \ B= 8[/tex]
Brand B gives 8 ounces for $1.
3. Brand C: $2.26 for 20ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ C= \dfrac{20}{2.26}\\\\Brand \ C= 8.85[/tex]
Brand C gives 8.85 ounces for $1.
4. Brand D: $1.95 for 16 ounces
So in $1, the ounces will be
[tex]\rm Brand\ D= \dfrac{16}{1.95}\\\\Brand \ D= 8.21[/tex]
Brand D gives 8.21 ounces for $1.
Thus, Brand C gives 8.85 ounces for $1.
More about the division link is given below.
https://brainly.com/question/369266
Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.