Answered

Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

What is the rate and unit rate of 5 pencils for 13 dollars?

Sagot :

luana
[tex]unit\ rate=\frac{cost}{number\ of\ pencils}\\\\ cost=13\ dollars\\ number\ of\ pencils=5\\\\ unit \rate= \frac{13}{5}=2\frac{3}{5}\frac{dollars}{pensil}\\\\ Unit\ rate\ is\ 2\frac{3}{5}\ dollars\ per\ one\ pensil[/tex]